czwartek, 22 maja 2014

Praga dla małych i dużych


Praga to takie miasto, że nie tylko dorośli i miłośnicy zabytków znajdą coś dla siebie. Mali turyści też mogą fajnie spędzić czas. Oczywiście niezależnie od wieku wszyscy chętnie odwiedzają Most Karola na Wełtawie – średniowieczny most będący na ówczesne czasy cudem techniki budowlanej. Jego obecny kształt z figurami stojącymi wzdłuż mostu po obu jego stronach jest już dziełem późniejszym, ale sam most powstał w XIV wieku. Zazwyczaj są na nim dzikie tłumy, które wręcz utrudniają możliwość przejścia przez most na drugą stronę rzeki. Tym razem miałam szczęście i tłumy nie były jakieś specjalnie wielkie.Nie można być w Pradze i nie obejrzeć zegara astronomicznego Orloj na Praskim Rynku. Sam zegar jest już bardzo ciekawy, ale wyczekanie pełnej godziny gwarantuje atrakcje wyjątkowe. Każdy cierpliwy może obserwować procesję apostołów oraz obserwować inne ruchome figury. Mimo, że dziś nikt nie nazwałby tego zegara cudem świata, ale w średniowieczu kiedy zegar powstał budził niewyobrażalny zachwyt i zaliczany był do cudów świata.Sam Rynek też ma bardzo przyjemny charakter, dużo się na nim dzieje i tutaj wyjątkowo tłumy mi nie przeszkadzają.

I miejsca szczególnie dedykowane młodym gościom.
Pierwsze to wzgórze Petřin i jego wieża widokowa Rozhledna będąca repliką paryskiej wieży Eiffla. Niewiele młodsza od pierwowzoru lecz znacznie niższa pozwala na podziwianie całej panoramy Pragi i okolic.
I miejsce obowiązkowe jeśli odwiedzamy Pragę w towarzystwie dzieci czy młodzieży – Narodowe Muzeum Techniki. Szczególnie dużo uwagi odwiedzający poświęcają na ekspozycję dotyczącą środków transportu. Specjalną pasjonatką takich miejsc nie jestem, ale nie nudziłam się ani minuty a patrząc na innych zwiedzających nikt się nudził niezależnie od wieku.
I na koniec mojej krótkiej relacji z Pragi jeszcze kilka zdjęć z tego pięknego miasta. 

Do zobaczenia w Pradze za jakiś czas :)

12 komentarzy:

 1. Praga moje jedno z ulubionych miast. Przywitało mnie muza i sztucznymi ogniami. Cudna, zawsze o niej będę myśleć z dużym sentymentem a obraz kamieniczek, uliczek zostanie w mojej pamięci.
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna świetna fotorelacja. Rewelacyjne zdjęcia. Cieszę się, że w czerwcu znów zobaczę Pragę i okolice. Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pewnie też w czasie wakacji zajrzę tam znowu jeśli znajdzie się ktoś do opieki nad moimi dziewczynkami :)

   Usuń
 3. Cieszę się, że mogłam zajrzeć do Pragi dzięki Twoim fotorelacjom. Serdecznie pozdrawiam i czekam na zdjęcia z rowerowej wyprawy !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyprawa była zdjęć nie ma za wiele, nie ma co pokazywać.

   Usuń
 4. Świetne zdjęcia .
  Czuć atmosferę Pragi.
  Extra jest wpaść od czasu do czasu do południowych sąsiadów.
  Są fajni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajni, lubię do nich zaglądać, a mam blisko więc często to robię :)

   Usuń
 5. Praga jest dla każdego, a szczególnie dla mnie. Non stop chcę tam powracać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja aż tak nie mam, ale też chętnie tam wracam

   Usuń
 6. I ja kiedyś tam w końcu zląduję...

  Rycina z panami na pojazdach roweropodobnych - miodek! ;)

  OdpowiedzUsuń