sobota, 4 października 2014

Poczdam pałacowo - trochę po łebkach, niestety


To miał być ostatni post z weekendu w Poczdamie, ale tak się nie da. To miasto jest tak wielką skarbnicą wspaniałych miejsc, że niegodziwością by było nie pokazać tego co najwspanialsze. Tym sposobem dziś post o pałacach a następny o samym mieście.
Najważniejszym kompleksem „must be see” jest rezydencja wybudowana przez Fryderyka II Wielkiego w XVIII wieku pałacu Sanssouci oraz wszystkie znajdujące się w pobliżu zabudowania powstające w różnych czasach i w różnych celach. Wszystko to otoczone jest ogromnym kompleksem ogrodowo – parkowym, który pokazałam ostatnio.
Jeśli mam być szczera to sam pałac Sanssouci nie wywarł na mnie wielkiego wrażenia, chyba zadziałała pewna niechęć do naszych zachodnich sąsiadów i radocha w odkrywaniu, że czasy kiedy to co niemieckie jest spod igiełki minęły. Patrzyłam na miejscami łuszczącą się farbę i nie potrafiłam ocenić walorów artystycznych i architektonicznych pałacu. Styl barokowy (bo w tym stylu jest wybudowana rezydencja) nie należy do moich ulubionych więc i zachwyt nie był wielki. Co budzi respekt i podziw to rozmach z jakim projektowano i wykonano tę letnią rezydencję.


Podobno ta wanna idealnie pasowałaby do mojego ogrodu, ale...... ja zdecydowanie wolałabym taką ławeczkę (niestety większość ławek miała koszmarne "plastikowe" imitujące coś siedziska).Poza samym pałacem w pobliżu ciekawych budowli nie brakuje. Oranżeria budzi podziw i oczyma wyobraźni można zobaczyć jak zimą wyglądała pełna wspaniałych roślin, które w tym klimacie nie miałyby szansy przetrwać w gruncie.


Nowy Pałac (podobał mi się bardziej)


I inne mniejsze obiekty


Nie ma się co dziwić, że całość trafiła na listę UNESCO bo zasługuje na ochronę i uwagę. Jednak mnie zachwycił zupełnie inny pałac. Cecilienhof to miejsce, które jednogłośnie z VegAnką okrzyknęłyśmy miejscem do życia dla nas. Wzniesiony na początku XX wieku na wzór zamków angielskich. Otoczony wspaniałym ogrodem, w bezpośrednim sąsiedztwie wody. W 1945 roku to tutaj odbyła się Konferencja Poczdamska.
Niestety czasu nie starczyło na zwiedzanie wnętrz tych wszystkich obiektów. Właściwie w Poczdamie można spędzić tydzień i ciągle mieć coś jeszcze do zobaczenia. Z racji swej bliskości i łatwości dotarcie pewnie jeszcze tu wrócimy zarówno dla ogrodów jak i dla pałaców i samego miasta. 

11 komentarzy:

 1. Ależ piękne zdjęcie z tym aniołem pod kasztanem!
  A te z C trzeba było rozjaśnić, widzę, ciekawe, jak moje będą wyglądały...
  To jak wy z VegAnką będziecie mieszkać w w tym Cecilinehof, to czasem możecie podjechać do Sans(...)Souci podlać kwiatki i zamieść pajęczyny, bo sama nie dam rady.
  I ten. W kwietniu byłoby idealnie do SansS, a latem do ogrodu Foerstera. A jeszcze tyleee w pobliżu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zaprosisz na herbatkę to czemu nie, wpadniemy i podlejemy :)
   A tak w ogóle to nikt się nie kłóci a jedynie dyskutuje :P
   W kwietniu lub na początku maja :) tak :)

   Usuń
  2. ok, dyskutuje;-)
   jak ci pasuje fotka z wegeburgerem do zilustrowania klimatu miasta to trudno, poświęcę się;-)

   Usuń
  3. Dzięki!!!! Nawet mam napisane o knajpie vegańskiej ale miałam problem z cięciem foty w sposób jasny i klarowny, a jedną masz śliczną, mimo że w trakcie jedzenia, będzie Ci się podobała.
   Strasznie nie lubię takiego wyszukiwania czyichś błędów, czasem literówek i wytykanie ich. Widziałam takich uwag już ładnych kilka w wykonaniu tej osoby. I chyba dlatego złe we mnie wstąpiło ;)

   Usuń
 2. Cieszę się bardzo, że dzięki Twoim pięknym zdjęciom mogłam sobie odświeżyć wspomnienia. Miejsce niezwykłe i z pewnością wymaga czasu :) Byłam tam tak dawno...i bez aparatu :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj czas, a tego zawsze za mało niestety :( ale jak się nie ma go dosyć to należy do oporu wykorzystać ten co się go ma :)

   Usuń
 3. Drugi pałac wygląda jak fajna posiadłość, rzeczywiście jak znalazł do zamieszkania. Przepięknie i klimatycznie. Zresztą ten wielki też robi ogromne wrażenie :-) Stopa ociekająca wodą na jednym ze zdjęć ; genialna !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda??? Taka do życia od tak po prostu ;) jak dodać do tego anturaż parkowy i wodny obok mogłabym się tam wprowadzić choćby dziś :)

   Usuń
 4. Super foto-relacja :) Aż szkoda, że tylko wybrane zdjęcia : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby ich było za wiele to nudno by było, a tak pewien niedosyt zostaje i może zajrzysz jak będzie wpis o samym Poczdamie jako mieście :)

   Usuń
 5. Przepiękne zdjęcia. Poczdam jest na naszej liście marzeń podróżniczych. Ciągle... Czeka w kolejce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń